Schedule

FRIDAY, April 12 - Environment and Natural Resources 2 Bldg

8:00-9:00

Registration / Continental breakfast

Welcoming remarks (Rm S107)

9:00-10:00

Plenary 1 (Rm: S107)

NAMA Program

  • Raymond Huaute (UC San Diego): Towards a Native-informed Approach to Linguistics: Insights from a Native Linguist and Language Reclamationist
10:00-12:30 Special Session: Language Revitalization Strategies & Pedagogy (Rm S107) Parasession: Language Documentation, Description & Theory (Rm S215)
10:00-10:30 Bri Alexander (Cherokee Nation, CUNY Graduate Center): Applying applications: Using digital language learning for community building

Gladys Camacho-Rios (Quechua, University of Texas at Austin): Documenting South Bolivian Quechua spoken by monolinguals

10:30-11:00 Cesar Rosales (Universidad del Bio Bio, Chile): Kewün: Chedungun Language Learning Online

Ivette Selene González Castillo (Universidad de Sonora): A Methodology for the Linguistic Documentation of the Paipai Language Based on its Ethnolinguistic Characteristics

11:00-11:30

Leighton Delgado (Montaukett Indian Nation), Irene Navas (Center Moriches Schools), Conor Quinn (U. of Southern Maine), Tina Tarrant (Shinnecock Indian Nation), Wunetu Tarrant (Shinnecock  Indian Nation/U. of Arizona), Harry Wallace (Unkechaug Nation): Digital Documentation Training for Long Island Algonquian Community Language Researchers: a New Paradigm for Community Linguistics

Bernat Bardagil-Mas (UC Berkeley): Language documentation as anticipated historical linguistics?
11:30-12:00 Kathryn Pewenofkit Briner (Comanche, Florida Atlantic University): (Un)making the NʉmʉTekwapʉ̱ha Tʉboopʉ̱ (Comanche Dictionary): Insurgent Research, Methodology of Visiting, and Comanche Core Cultural Values

Chris Rogers (Brigham Young University): The geographic and social causes of the linguistic patterns in the Zeeje manuscript

12:00-12:30 Josh HoldenJessie SylvestreLynda Minoose (University nuhelot’įne thaiyots’į nistameyimâkanak Blue Quills): Adaptation of an action-oriented approach to teaching L2 Denęsułiné vocabulary

Rosemary G. Beam de Azcona (Escuela Nacional de Antropología e Historia): The Southern Zapotec linguistic area and the case of Dítsèh (Cisyautepecan), a Central Zapotec language of the Sierra Sur

10:00

12:00

Friday morning workshop (S225)

Creating Digital Storytelling for Indigenous Languages - Instructor: Kaylene BigKnife (University of Arizona)

12:30-1:30 LUNCH
1:30-2:30

Plenary 2 (Rm S107)

Bruna Franchetto (Museu Nacional, Brazil):

"We can not let our memories be buried": losses and lessons from the Brazilian National Museum fire

 

2:45

4:00

Friday afternoon workshop (Rm S120A)

Using the Survey of California and Other Indian Languages - California Languages Archive

Zachary O'Hagan (UC Berkeley)

2:45-5:15 Special Session: Language Revitalization Strategies & Pedagogy (Rm S225) Parasession: Language Documentation, Description & Theory (Rm S215)
2:45-3:15 Irla Elida Vargas Del Angel (Nahua, Centro Estatal de Lenguas y Culturas Indígenas): Las dificultades en la tarea de la traducción hacia la lengua indígena

Mevaltha R. Che (Diné, University of Alberta): Explaining Navajo child verb acquisition through shared cultural knowledge

3:15-3:45

Paula Cruz Ríos (Universidad Autónoma de Baja California): Dill benn wrall: creaciones literarias, para la revitalización lingüística y el mantenimiento de la lengua zapoteca, dirigida a población infantil migrante.

Carlos Gil Burgoin (Universidad de Sonora): Approaching the Tepiman aspectual alternation: The case of northern Tepehuan as evidence of substraction

3:45-4:15

Ignacio L. Montoya (University of Nevada, Reno): Supporting community-based language revitalization though capacity-building workshops for teachers of Great Basin languages

Rodrigo Becerra (University of Alberta): Neither predictable nor random: Assessment of stress in position in Mapudungun words in context

4:15-4:45 Sivaldo Correia (U Federal de Pernambuco/U of Oregon): Improvements in Nambikwara teaching Daejin Kim & Robert Cruz (University of New Mexico): Tohono O’odham phonetics and phonology project
4:45-5:15 Monty Hill (Tuscarora Indian Nation, SUNY at Buffalo): Lifting our minds up again: Success in Skarù:ręˀ language revitalization Samantha Cornelius (Cherokee, U. of Texas at Arlington): Boundary Tone Distribution in Oklahoma Cherokee
5:30-6:30

Plenary 3 (Rm N120)

Language Documentation Research

  • Lyle Campbell (Professor Emeritus, University of Hawai'i, Manoa)
  • Mizuki Miyashita (University of Montana): Towards CoLang 2020: Native perspectives and multilateral collaboration
6:30-8:00 SAIL reception (Location tba)

SATURDAY, April 13

8:00-9:00 Continental breakfast

 

9:00-9:30

9:30-10:00

Plenary 1  (Rm S107)

AILDI Alumni Recognition

Speaker: Ofelia Zepeda (University of Arizona)

10:00-11:00

Plenary 2 (Rm S107)

Next Generation Panel 

Joe Dupris (University of Arizona), Adrienne Tsikewa (University of California-Santa Barbara),

Ron Geronimo (Tohono O'odham Community College)

11:00-12:15

Poster Session

  1. Sherilyn Analla (Laguna Keres / University of Arizona): "Don't say it like a man." An initial inquiry of shift in Laguna Keres male and female speech
  2. Ellen B. Basso (University of Arizona): The Kalapalo perfect (Southern Carib, Brazil) 
  3. Rodrigo Becerra (University of Alberta): Constructions principles, process, and assessment of a method for teaching and learning Mapudungun language as L2
  4. Frances Benavidez & Angelina Saraficio (Tohono O'odham / Tohono O'odham Education Department): Tohono O'odham Language Teacher Certificate
  5. Kaylene Big Knife (Chippewa Cree Tribe, Rocky Boy, MT / University of Arizona): Creating Curriculum: Children literacy in Cree Syllabics (Plains Cree dialect)
  6. Robert Cruz (University of New Mexico): The Historical Underpinning of Tohono O’odham Language Loss and Its Relevance to Language Revitalization
  7. Andrea Fulgham (University of Arizona): Non-literal language analysis in Giksan
  8. Gabriel Gallinate SolizA panorama of apicalised alveolar consonants in Maropa and Movima, two unrelated languages of Bolivian Amazon
  9. Megan Harvey (University of Arizona): Hiaki short forms: a theoretically-informed description of Hiaki allomorphy
  10. Kevan Joe (Diné / University of Arizona): Navajo pronouns & asymetric ergativity
  11. Jeremy Johns (Ak-Chin O'odham / University of Arizona): A handbook of O'odham verbs
  12. Nhung Luong (University of Arizona): Writing decolonizing curriculum: A search for knowledge in the literature
  13. Bethany Lycan (California State University, Long Beach): Temporal expressions in Pahka’anil
  14. Joseph Marks (Tlingit / University of Arizona): Reanalysis of the evidential and preverbs in Tlingit
  15. Max Mulé & Heidi Harley (University of Arizona): V-V hiatus resolution across word boundaries in Hiaki
  16. Christina Newhall  (Village of Unga / University of Arizona): Illocutionary force in Unangam Tunuu
  17. María Teresa Luna Padilla & José Carlos Villalobos Díaz (Universidad Intercultural Indígena de Michoacan): Diseño de Materiales Didácticos para la Enseñanza de la Lengua, a partir de Imágenes Simbólicas Culturales
  18. Clint Parker (McGill University): On the role and responsibilities of universities and linguists in supporting Indigenous
  19. Donovan Pete (Diné / University of Arizona): Examining Navajo language assessment, pedagogy, and methodology towards Diné Bizaad revitalization and maintenance
  20. Camilo PintoCesar Rosales (Universidad del Bio Bio, Chile) & Nesto Queupil (Comunidad Pewenche del Alto Biobio): Pewenche Language Documentation with the Community and for the Community
  21. John Powell (University of Arizona): Using historical Yuman syntax to build pedagogical lessons on -k and -m verbs in River languages
  22. Samantha Prins (University of Montana): Word-final (?) Vowel Devoicing in Blackfoot 
  23. Wunetu Tarrant (Shinnecock Indian Nation/University of Arizona): Kunáy? Using games to teach Shinnecock language patters
 
1:30-2:45

Plenary 3

Panel: What Do We Need to Know About Indigenous Language Revitalization?

Mosiah Bluecloud (Kickapoo Tribe of Oklahoma), Anthony Gray (Gila River Indian Community)

Kelly Washington (Salt River Pima-Maricopa Indian Community), Tracy Williams (Oneida Nation)

2:45-3:00  Break

3:00-5:00

Concurrent Workshops

  1. Linguistics for Language Programs: Luis Barragan (Salt River Pima-Maricopa Indian Community), 120A
  2. Language and Technology: Tyler Peterson (Arizona State University), Kietzecume Garcia (University of Arizona),120B
  3. Developing a Language Archive: Audra Vincent (Coeur d'Alene Tribe), Amy Fountain (University of Arizona),S215
  4. Immersion Methods: Sheilah Nicholas (University of Arizona) S225
5:15-7:15

Dinner in Celebration of AILDI's 40th Anniversary 

Keynote Speaker: Richard Grounds (Rm N120)